Akademia o kamerach CCTV na stadionach EURO 2012 Drukuj
11 stycznia 2010

28 października w Warszawie odbyło się spotkanie „Systemy wideo na stadionach”, zorganizowane przez spółkę PL.2012 odpowiedzialną za przygotowania do EURO 2012 w Polsce. Akademia Monitoringu Wizyjnego wystąpiła w charakterze eksperta.

Zaproszenie i możliwość przedstawienia opinii podczas konferencji w Centrum Olimpijskim była dla nas ogromnym zaszczytem. Akademię Monitoringu Wizyjnego reprezentował Paweł Wittich – specjalista ds. personelu systemów CCTV.

Celem spotkania było przybliżenie organizatorom EURO 2012, administratorom i właścicielom budowanych i istniejących stadionów oraz obiektów sportowych rozwiązań w zakresie systemów monitoringu wizyjnego, prawnych i technicznych aspektów ich stosowania. Żywo dyskutowanym tematem obecnym podczas całej konferencji stał się projekt "Rozporządzenia w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej, minimalnych wymagań technicznych dla urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz sposobu przechowywania materiałów zgromadzonych podczas utrwalania imprezy masowej". Największe kontrowersje wzbudziły propozycje zapisów, które wymagają od budowniczych stadionów EURO 2012 kilkuset kamer na każdym z obiektów, co przekłada się na ogromne koszty systemu CCTV. Projekt dotyczyłby nie tylko Mistrzostw Europy, ale każdej imprezy masowej w Polsce. Na świecie trudno znaleźć przepisy, które tworzą tak wyśrubowane wymagania.

Paweł Wittich w swoich wypowiedziach zwrócił uwagę na konieczność określenia celów i strategii wykorzystania stadionowych systemów CCTV, co definiuje ekonomiczną i praktyczną stronę projektu. Mówił o możliwościach i ograniczeniach operatorów CCTV podczas imprez masowych z uwagi na dynamikę i charakter występujących zagrożeń.


Paweł Wittich (pierwszy z lewej) w gronie ekspertów podczas konferencji w Centrum Olimpijskim

Specjalista Akademii Monitoringu Wizyjnego wystąpił w znamienitym gronie ekspertów – na konferencji obecni byli, m.in.: inspektor Marka Pękała - z-ca Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego, prof. dr hab. Bronisław Młodziejowski - prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Kryminalistycznego, Przemysław Jurkowlaniec - Członek Zarządu Polskiej Izby Systemów Alarmowych.

Szeroką relację ze spotkania znajdą Państwo w 6 numerze „Systemów Alarmowych” oraz na stronach spółki PL.2012.

Galerię zdjęć jest dostępna na stronie internetowej „Systemów Alarmowych”.