Zakończenie audytu miejskiego systemu CCTV w Bytomiu Drukuj
23 grudnia 2008

Celem audytu było sprawdzenie krytycznych czynników wpływających na skuteczność miejskiego systemu monitoringu wizyjnego w Bytomiu. Urząd Miasta zlecił ocenę działania systemu od wykrycia zagrożenia do przekazania informacji o zdarzeniu patrolom.

System CCTV w Bytomiu składa się z 32 kamer, rozmieszczonych w centrum miasta. Centrum Nadzoru usytuowano w Komendzie Miejskiej Policji. Obsadę operatorską zapewniają strażnicy miejscy. Interwencje przeprowadzają funkcjonariusze Straży Miejskiej lub Policji.

W ramach audytu specjaliści Specialised Projects Polska Sp. z o.o. i Akademii Monitoringu Wizyjnego ocenili system w trzech obszarach:

  1. Sprawność techniczna i rozwiązania funkcjonalne.

  2. Organizacja i warunki pracy.

  3. Personel Centrum Nadzoru.

Szczególny nacisk położyliśmy na ocenę efektywności personelu, ponieważ obserwujemy, że w systemach monitoringu wizyjnego w Polsce nie przywiązuje się znaczenia do pracy personelu. Badania i praktyczne doświadczenia wskazują, że skuteczność systemu jest uzależniona od pracy operatorów i zarządzających Centrum Nadzoru. Zbadaliśmy zasady rekrutacji i wdrożenia do pracy, prawidłowość procedur działania, programy szkoleniowe, przepływ informacji, strategie prowadzenia obserwacji i sposób oceny i zarządzania personelem. Oceniliśmy warunki pracy operatorów pod kątem ergonomii.


Świąteczna sceneria bytomskiego rynku (źródło: www.bytom.pl)

Wyniki analizy efektywności systemu monitoringu wizyjnego w Bytomiu przedstawiliśmy w raporcie. Dla każdego z obszarów określiliśmy konieczne do wprowadzenia zalecenia, które pozwolą usunąć podstawowe mankamenty systemu i zwiększyć zdolności systemu do wykrywania i reagowania na zdarzenia.

Doświadczenia wielu krajów pokazują, że konieczne jest regularne przeprowadzanie audytów przez niezależnych specjalistów. Systemy CCTV są złożonymi układami, przez co są silnie narażone na odstępstwa od dobrej praktyki i przyjętych rozwiązań. Dodatkowo, w przypadku zarządzania przez Policję lub Straż Miejską, z uwagi na psychologiczne uwarunkowania działania służb działania kontrolne nie są witane z entuzjazmem.