Zakończyliśmy audyt systemu CCTV w Katowicach Drukuj
29 lutego 2008

W czwartek 26 lutego, podczas spotkania w Urzędzie Miasta w Katowicach specjaliści Akademii Monitoringu Wizyjnego i Specialised Projects Polska zaprezentowali wnioski i raport końcowy audytu systemu CCTV w Katowicach.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej oraz Miejskiego Centrum Ratownictwa. Audytorzy zaprezentowali raport końcowy oraz w kilku słowach przedstawili podstawowe założenia i przebieg prac.

Podstawowe cele:

  1. Wyeliminowanie czynników i elementów, które obniżają skuteczność systemu.

  2. Określenie działań jakie należy podjąć, aby zwiększyć skuteczność systemów CCTV.

W efekcie, audytorzy skontrolowali dwa systemy CCTV, które działają w mieście:

  • Miejski - obejmujący centrum miasta oraz jedną z dzielnic Katowic, os. Paderewskiego.

  • Drogowej Trasy Średnicowej – drogi szybkiego ruchu, która przebiega przez aglomerację śląską.

Drogowa Trasa Średnicowa w Katowicach, w kierunku Chorzowa (źródło: Specialised Projects Polska)

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, specjaliści Akademii przebadali oba systemy w sześciu obszarach kluczowych dla skuteczności każdego miejskiego systemu monitoringu wizyjnego:

  1. Warunki działania systemu.

  2. Cele systemu, zasady, realizacja celów.

  3. Personel Centrów Nadzoru.

  4. Zarządzanie.

  5. Organizacja systemu i współpraca pomiędzy Centrami Nadzoru.

  6. Percepcja systemu przez mieszkańców miasta i polityka informacyjna.

W konsekwencji audytorzy przeprowadzili 25 wywiadów, z kierownikami Centrów Nadzoru i operatorami - cztery CN zostały objęte audytem. Osoby pełniące funkcję operatorów były obserwowane w czasie pracy – wykonano 32 godziny obserwacji. Wykorzystano tu specjalistyczne oprogramowanie stworzone przez informatyków Specialised Projects Polska specjalnie z myślą o analizie pracy operatorów. W obszarach nadzorowanych przez kamery przeprowadzono ankietę uliczną - uzyskano wypowiedzi 397 respondentów.

W raporcie końcowym audytorzy przedstawili najpoważniejsze problemy, które ograniczają skuteczność systemów CCTV w Katowicach. Problematyczne kwestie zostały opisane w następujący sposób: opis problemu, wnioski z audytu, sugestie – podstawy teoretyczne i zalecenia, co pozwoli pracownikom Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Straży Miejskiej i Policji przygotować i wdrożyć niezbędne zmiany. Przy tworzeniu raportu autorzy wykorzystali własne doświadczenia z wcześniejszych projektów, know – how najlepszych miejskich systemów monitoringu i szeroką wiedzę z zakresu psychologii, ergonomii, zarządzania projektami i public relations.